3D VR180 NEDİR?

 

Google firmasının Youtube üzerinden 360 Derece videoların gösterimine başlaması büyük yankı uyandırmış, tüm dünyada 360 derece video üretimi yapan kameralar ve firmaların sayısından ciddi bir artış yaşanmıştı.

Geçen bir kaç yıllık sürede edinilen tecrübeler Google firmasına farklı VR video formatları üretimi için yol haritaları çizdi.

 

NEDEN 360° DIŞINDA FARKLI BİR FORMATA İHTİYAÇ OLUŞTU?

 

360 Derece videolar izleyenlere çok farklı bir tecrübe yaşatıyor olsa da bazı konularda çok zorluklar yaratabiliyordu, neydi bu zorluklar?

  • 360 Derece Video Üretiminin Zor Olması, Her ne kadar son dönemde kompakt taşınabilir 360 vr kameralar piyasaya çıkmış olsa da profesyonel prodüksiyonlar için kompakt makineler yeterli olmuyor, orta düzeyde profesyonel bir kamera almanın maliyeti ise oldukça yüksek rakamlarda
  • 360 Derece kameraların aynı anda her yeri kayıt ediyor olması kamera arkasında müdahele şansını ortadan kaldırıyordu
  • 360 Derece videoların çoklu kamera sistemleri ile kayıt ediliyor olması içeriğin boyutunu arttırıyor, dolayısıyla render sürelerinin de artmasına neden oluyordu, ayrıca büyük boyutlu dosyaların renderlarının yapılması için çok güçlü bilgisayarlara da ihtiyaç duyulmakta
  • Her ne kadar 4K – 6K – 8K gibi çözünürlüklerde çıkışlar alınıyor olsa da bu videoların youtube platformuna yüklenmesi sırasında görüntü kalitesinde kayıplar yaşanabiliyor
  • Youtube 360 derece videolar için farklı izleme boyutları oluşturmasına rağmen videonun yayılmış olması görüntü kalitesi açısından handikap oluşturuyor

 

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden dolayı Google hem üretimi daha kolay hem de görüntüdeki kalite kaybını minimum seviyeye indirdiği yeni formatı VR180’i duyurdu, bu formatın en önemli özelliği Stereoscopic yani 3 Boyutlu VR içeriği üretmemizi sağlamasıydı.

 

VR180 NASIL ÇEKİLİR? HANGİ KAMERALAR KULLANILIR?

 

VR180 formatında kayıt yapabilmek için en az 180 derece balıkgözü lenslere sahip aynı özelliklerde iki adet kameraya ihtiyaç duyuluyor, balıkgözü lensler kullanılması sebebiyle 180 Derece hareket imkanı sağlayan VR görüntüler elde ediliyor.

Kameraların lensleri arasındaki mesafenin 6-7 cm aralığında olması gerekiyor, bu mesafe insanların göz aralığı mesafesine eşdeğer bir uzaklık olması sebebiyle Stereoscopic yani 3D 3 boyutlu VR etkisi oluşturuyor.

Amerikalı Next VR şirketi VR180 teknolojisini kullanarak başta NBA maçları olmak üzere bir çok spor müsabakasını canlı yayınlamaktadır.

 

canlı vr

 

VR180 çekimleri için kendi özel tasarım kamera sistemlerini kullanabileceğiniz gibi piyasada satılan VR180 kameralardan da satın alabilirsiniz.

VRfilms360 firması olarak biz kendi özel tasarım VR180 Rig kullanıyoruz, aşağıda fotoğrafını görebilirsiniz.

 

VR 180

 

Piyasadan satın alabileceğiniz VR180 Kamera modelleri ise şunlar:

 

Vuze XR VR180 Kamera

Lenovo Mirage VR180 Kamera

Kandaoo Qoocam VR180 Kamera

Lucidcam VR180 Kamera

Yi Horizon VR180 Kamera

Zcam K1 Pro Cinematic VR180 Kamera

 

By | 2018-11-10T21:08:40+00:00 Kasım 10th, 2018|360 Derece Video|