360 Derece VR Tanıtım Videoları / Fabrika, Üretim Tesisi, Şantiye, Depo, Ofis, Okul Tanıtımı VR Video Çekimleri Nasıl Olmalı?  Nelere Dikkat Edilmeli?

 

Gelişen teknoloji ve Dijital pazarlama alanındaki gelişmeler  son zamanlarda 360 Derece videolara olan talebi arttırdı, Özellikle günümüzde bir çok kurumsal firma VR teknolojisini yakından takip etmekte ve tüketicilerine en iyi deneyimi yaşatmak amacıyla VR Gözlüklerden ve 360 Derece VR Videolardan yararlanmaya başladılar.

Son yıllarda dünyanın en büyük şirketlerinin 360 Derece Videolarını pazarlama amaçlı kullandıklarını görüyoruz.

 

vr tanıtım

 

Dünyada ve ülkemizde firmaların en çok talep ettikleri VR çekimler 360 Derece fabrika tanıtım filmi, 360 derece üretim tesisi videosu gibi içerikler olmaktadır.

 

Peki; fabrika, üretim tesisi, ofis, depo gibi yerlerde 360 Derece video çekimi yapanken nelere dikkat etmek gerekiyor?

 

  • Burada bilinmesi gereken en önemli nokta 360 derece videoların klasik videolardan farklı olarak her yeri gösteriyor olmasıdır, bu nedenle çekim esnasında kameranın etrafında anlatılmak istenen konunun haricinde farklı obje ve kişilerin olmamasına özen göstermek gerekiyor.

 

  • Diğer bir önemli nokta, özellikle fabrika depo gibi kapalı alanlarda ışık yetersiz olabiliyor, gerek fotoğrafta gerekse videoda en önemli şeyin ışık olduğunu biliyoruz, aynı durum 360 derece vr videolar için de geçerli, hatta çok daha önemli diyebiliriz. Şöyle açıklayalım; 360 derece videoları oynatabilen youtube gibi platformlar videoların upload edilmesi esnasında görüntü kalitesini bir miktar düşürüyorlar, dolayısıyla ışığın az olduğu ortamlarda çekilen videoların youtube gibi video platformlarda gösterimi sıkıntılı durumlara yol açabilmektedir. Bu nedenle 360 derece vr videolarda ışık olmazsa olmaz bir araçtır. Peki fabrika içinde veya üretim tesisinde kapalı alanın ışıksız ortamını nasıl aydınlatmak gerekir? Bunun için dekoratif ışıklar kullanılmasını tavsiye ediyoruz, dekoratif ışıklar ambiyansı bozmayacaktır. Diğer bir ışığa müdahele şekli de fabrika içinde kullanılan ayınlatma sisteminin daha güçlü olan ışık kaynakları ile revize edilmesi şeklinde olabilir.

 

  • Eğer hareketli bir çekim yapılacak ise (hareketli çekimlerin VR gözlük ile izlenmesinde motion sickness problemi yaşandığını parantez içinde belirtelim) kameranın nesnelere çok yakın plandan geçmemesine özen göstermek gerekir, eğer autostitch yapmayan bir sistem kullanıyorsanız (Gopro vr kamera seti vb.) parallax kırılmalarını daha belirgin hissedersiniz.

 

  • Sunucu kullanılacak çekimlerde mikrofon ve ses kalitesi önemli bir kıstasdır. Depo gibi geniş alanlarda ses kalitesine dikkat etmek gerekir, kablolu yaka mikrofonu kullanacaksanız kabloları iyi kamufle etmek daha profesyonel görünmesini sağlar.

 

  • 360 Derece videoların izlenme süresi ortalama 45sn – 1 dakika arasındadır, eğer 360 VR videonuzun daha uzun süre izlenmesini, tesisinizin, ofisinizin ya da şirket tanıtım filminizin sonuna kadar izlenmesini planlıyorsanız bu durumda videoyu çekici ve sürükleyici hale getirmek çok önemlidir, Sunucuya veya dış ses’e burada önemli görev düşmektedir.

 

Paragrafın başında da söylediğimiz gibi değişen dünyada dijital pazarlama alanındaki gelişmelerden geri kalmamak için trendleri takip etmek gerekiyor, 360 Derece video bunlardan bir tanesi..

 

VR Films 360 firması olarak kurumların ihtiyacı olabilecek 360 Derece tanıtım videoları hazırlıyoruz, Büyük fabrikalardan  orta ölçekli kurumlara kadar bir çok üretici firma 360 Derece tanıtım filmlerini yurt içi ve yurt dışındaki fuar ve organizasyonlarda iş ortakları ile paylaşmaktalar, ihtiyacınız olan 360 Derece VR Video tanıtım içerikleriniz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 

360 Derece video çekimindeki yeni teknolojilerden, kamera modellerinden, VR videoların kullanım alanlarından haberdar olmak istiyorsanız blog sayfamızı takip edin..

 

 

By | 2018-12-04T13:02:27+00:00 Kasım 9th, 2018|360 Derece Video|